Doporučujeme
Byl opravdu komunismus tak přísný? Ukážem vám americké auta v komunistickém česku.
O komunismu víme že byl hlavním nepřítelem kapitalistického světa. Vše co pocházelo ze západu bylo komunisty tvrdě zavrženo. Ale nebylo to někdy jen na oko? Proč nekteří vysoce postavený papaláši vlastnili americké vozy?
Americká auta se vyváželi pouze do západní Evropy, někdy se ale dostali i do komunistického Československa. I když to bylo spíše vyjmečně. Není žádnou tajností že ruští představitelé strany si v západních vozech libovali. I když na všechny strany kázali vodu pili víno, jak se říká. Jak se ale auta z USA do čr dostaly? V roce 1945 po osvobození západních čech americkou armádou, tu zůstalo společně s vojenským arsenálem i několik destítek možná stovek vojenských ale i osobních aut.
Osobní auta byla různě poškozená ale některé byli v dobrém stavu, tak se více méně dostali do rukou českých nadšensců. Nektré auta se povedlo resgisrovat na české značky. Ale spousta jich bylo odvezeno do Sovětského svazu. Prý pro zkoumání té zdárné kapitalistické technologie. Jenže jak víme z jiných zdrojů spousta jich skončilo právě v rukou papalášů.
Další auta z USA se knám dostali jen velmi těžko, a to díky zaměstnacům ambasád USA, Kanady, Švýcarska. Ty je po svém používání prodali do českých autobazarů odkud samozřejmě putovali do českých rukou. Tento rodící se miniautopark amerik v ČSSR začali rovněž doplňovat někteří provozovatelé pouťových atrakcí ze svých pracovních cest do Německa. Také někteří umělci, sportovci, bruslaři přispěli individuálním dovozem (Waldemar Matuška, Karol Divín, František Šťastný).
Vůbec první sraz USA historických vozidel se konal v roce 1983 kde se sešlo pár desítek majitelů těchto krásných aut. Dá se říct že to byl vlastně začátek srazů nadšenců do amerických vozidel. A pokračoval dál na vzdory neoblíbenosti mezi straníky komunistické strany, kterým se to samozřejmě nelíbilo.